Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.03.2019 10:39:38 

Církev československá husitská ve Vlašimi

    Schematismus Církve československé husitské
 
Základní místní jednotkou CČSH je náboženská obec (farnost), jejíž činnost řídí volená rada starších. Příslušníci CČSH se oslovují „sestro“ a „bratře“. Duchovním správcem náboženské obce je kněz s funkčním označením farář či farářka (na kněze jsou svěceny také ženy). Liturgickým rouchem kněží je černý talár s červeným kalichem na prsou a bílá štola. Nižší duchovenská funkce je jáhen. V církvi dále slouží kazatelé, katecheti, pastorační asistenti a vojenští kaplani.
 
  V čele celé církve stojí ústřední rada a patriarcha se sídlem v Praze. Nejvyšším zákonodárným orgánem je sněm církve. Každá náboženská obec, jichž je v současnosti cca 300, patří do některé z šesti diecézí: pražské, plzeňské, královéhradecké, olomoucké, brněnské a slovenské. Diecézi spravuje diecézní rada a biskup. O to, aby se církevní činnost ve sdružených náboženských obcích prohlubovala, pečují vikariáty, v jejich čele stojí vikáři, zastupující biskupa.
 
  CČSH je třetí nejpočetnější církví v České republice přibližně se 100 tisíci příslušníky (bez ohledu na sčítání lidu v roce 2011, kdy se k ní oficiálně přihlásilo pouze 39 276 obyvatel).
 
Patriarcha: ThDr. Tomáš Butta, Th.D.
Oficiální web církve: http://www.ccsh.cz/
 
Pražská diecéze: biskup Doc. ThDr. David Tonzar, Th.D.
 
Plzeňská diecéze: biskup Mgr. Filip Štojdl

Královéhradecká diecéze: biskup Mgr. Pavel Pechanec
 
Olomoucká diecéze: biskup Mgr. MUDr. Rudolf Gobel
 
Brněnská diecéze: biskup Mgr. Juraj Dovala
 
Slovenská diecéze: biskup ThDr. Jan Hradil, Th.D.
 
TOPlist